Artykuły

Zablokować czy zastrzec? Co w przypadku zagubienia karty?

Obecnie dokonujemy coraz więcej transakcji bezgotówkowych. Płacenie za zakupy kartą jest wygodne, poza tym nie musimy nosić przy sobie gotówki, niestety nawet w tym przypadku jesteśmy narażeni na kradzież. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Niezależnie od tego, czy zgubiliśmy kartę płatniczą, czy została nam skradziona, powinniśmy jak najszybciej ją zastrzec lub zablokować. Jeżeli jesteśmy pewni, że karta zginęła bezpowrotnie, najlepiej ją zastrzec i wnioskować o wydanie nowej. W tym wypadku trzeba pamiętać, że nawet jeżeli ktoś nam ją zwróci, będziemy musieli wymienić ją na nową. Gdy nie jesteśmy pewni, co stało się z naszą kartą płatniczą, warto ją zablokować. Wówczas będziemy mieć dostęp do swoich pieniędzy, jeśli ją znajdziemy lub ktoś nam ją odda. Zablokowaną kartę można w każdej chwili odblokować, wystarczy skontaktować się z infolinią, pójść do oddziału banku, można też zrobić to za pomocą bankowości elektronicznej.

W przypadku kradzieży karty płatniczej (sprawdź aktualne promocje kart VISA i MAsterCard) ważna jest szybka reakcja. Im szybciej karta zostanie zastrzeżona, tym lepiej, bo osoby nieuprawnione nie będą mogły dokonywać żadnych transakcji. Jeżeli natomiast nie zgłosimy bankowi utraty karty, niestety będziemy musieli ponieść wszystkie konsekwencje. Płatności zbliżeniowe w pewnym stopniu ułatwiły złodziejom zadanie. Pamiętajmy, że utrata karty nie musi oznaczać straty wszystkich pieniędzy, prawo chroni konsumentów przed takimi sytuacjami. Bank nie może zrzucić odpowiedzialności na klienta, ponieważ karta i zgromadzone na rachunku pieniądze, teoretycznie są jego własnością. Zgłoszenia o kradzieży czy zgubieniu karty płatniczej są przyjmowane przez całą dobę, tak więc nie warto czekać z tym do rana, gdy zauważymy jej brak wieczorem czy w nocy. Po zgłoszeniu utraty karty odpowiedzialność ponosi bank, o tym trzeba pamiętać, takie prawa obowiązują wszystkich klientów, którzy mają otwarte konta bankowe.