Finansowanie

Środki z 500+ na mieszkanie?

Program rządowy 500+ wywoływał wiele kontrowersji. Niemniej doszedł do skutku i wiele rodzin dostało szansę na pozyskanie dodatkowych środków z tego tytułu. Wiele z nich ma różne pomysły na wykorzystanie tych pieniędzy, choć ustawodawca określił, na co mają głównie być przeznaczone środki ze świadczenia.

Wzrost dochodu dyspozycyjnego ma ogromne znaczenie przy wnioskowaniu o udzielenie kredytu bankowego. Banki chętnie przyjmują ten dochód, ale nie dotyczy to kredytów hipotecznych (sprawdź ranking kredytów hipotecznych). Dlaczego? Do tej pory banki rzadko uwzględniały wpływy z tytułu świadczeń socjalnych (zasiłki rodzinne, alimentacyjne czy pielęgnacyjne) do oceny zdolności kredytowej. Obecnie wiele banków robi wyjątek i kwoty z 500+ wlicza do dochodu będącego kryterium przyznania kredytu. Przynajmniej w teorii.

Dlaczego banki niechętnie wliczają kwoty świadczeń do własnych analiz? Powód jest prosty – świadczenia nie podlegają egzekucji komorniczej, zatem nie będą możliwe do zajęcia w przypadku braku wpłat zobowiązań kredytowych. Proces ściągania zaległości się wydłuży, więc bank straci więcej, niż w przypadku kredytobiorcy choćby na etacie. Świadczenie 500+ jest wypłacane bez względu na status majątkowy, społeczny itd. Z racji charakteru jest także wolne od zajęć egzekucyjnych. Niemniej banki wykorzystując rozgłos towarzyszący 500+ oferują atrakcyjne produkty, uzależnione od dochodu powiększonego o ten element.

Dlaczego nie dotyczy to kredytów hipotecznych?

Z prostej przyczyny. O ile w kredycie krótkoterminowym uznanie takiego dochodu może być mało groźne dla finansów banku, to w przypadku kredytu zawieranego na 20 czy 30 lat istnieje spore zagrożenie bezpieczeństwa. Poza tym zasadą świadczenia 500+ jest to, że należy się ono jedynie do ukończenia przez dziecko pełnoletności. Stąd przewidując stabilność finansową kredytobiorcy w perspektywie tylu lat nie można uznawać tego dochodu jako trwałe źródło utrzymania. Dodatkowo, jako nowy program rządowy, nie jest do końca określone jak długo będzie on funkcjonował. A banki nie mogą pozwolić sobie na nadmierne ryzyko.

Stąd osoby, które miały nadzieje na wyższy kredyt hipoteczny związany z dochodem z programu mogą o tym zapomnieć.