Artykuły

Psychologia a oszczędzanie, czyli wszystko zaczyna się od głowy

Surowe – nader skonkretyzowane porady dotyczące oszczędzania pieniędzy ograniczają się do truizmów, a w najlepszym razie do prostych działań, które mają na celu w sposób błyskawiczny zgromadzenie dodatkowych środków. Wedle owej teorii, aby móc zminimalizować koszta należy ograniczyć siebie. W jaki sposób ów mechanizm funkcjonuje?

W sieci możemy spotkać mnóstwo wpisów blogowych, artykułów, a nawet prelekcji dotyczących skutecznych metod oszczędzania. Jedna z kluczowych zasad mówi o zakupach i znalezieniu substytutów. W gwoli przykładu: Jan Kowalski jest miłośnikiem czekolady orzechowej. Czekolada marki X smakuje mu najbardziej, ale jej cena regularna wynosi aż 10 zł. Zgodnie z zasadą oszczędzania Pan Kowalski powinien znaleźć substytut produktu – udaje się zatem do jednego z dyskontów, które bazują na tańszych substytutach i inwestuje w czekoladę orzechową w cenie 5 zł. Redukcja kosztów zaszła i to w 50%, jednak czy wspomniany Kowalski będzie usatysfakcjonowany swoim wyborem? Zapewne nie, a przekona się o tym na własnej skórze po otrzymaniu wypłaty. Wtedy to zachodzi psychologiczny syndrom pt. „Hulaj dusza…” i większość nie zastanawia się nad niewielkimi różnicami w cenach…

Wszystko zaczyna się od głowy. Sposób myślenia odgrywa w oszczędzaniu rolę kluczową, dlatego warto skupić się na początku na aspektach ogólnych. O jakich aspektach mowa? Przede wszystkim czasie oszczędzania. W skład tego pojęcia wchodzi nie tylko odpowiedni moment w życiu, ale także w roku, a nawet w dniu. Psycholodzy twierdzą, że najrozsądniej jest rozpocząć oszczędzanie na początku roku, gdy łatwiej ustalić finansowe priorytety. Drugim ważnym czynnikiem jest aspekt motywacyjny. Odpowiednia motywacja – siła woli oraz wyznaczanie mniejszych, a następnie większych, lecz wciąż regularnych celów pozwoli wyhodować w sobie odpowiedni poziom zmotywowania. Ostatnim aspektem jest umiejętność kalkulacji. Chłodna głowa i kalkulator w kieszeni nie służą wyłącznie przeliczeniu złotówki na Euro, ale także nabyciu umiejętności związanych z przedsiębiorczością i ekonomicznymi działaniami.

Zanim zaczniemy rozckliwiać się nad czekoladą orzechową, markowymi skarpetkami i bezglutenowym makaronem ze sklepu opiewającego w zdrową żywność warto zacząć od myślenia, czyli głowy.