Inwestowanie

Oszczędzanie nawet niewielkich kwot ma sens

Do niedawna większość Polaków nie oszczędzała. Argumentem na ich usprawiedliwienie najczęściej były niskie zarobki, a przecież nawet niewielkie oszczędności w skali miesiąca, rocznie mogą przynieść nawet kilkaset złotych, które będzie można wydać na przyjemności, czy niezbędne sprzęty. Co ważne – bez potrzeby zaciągania kredytu na ten cel. Niewielkie oszczędności pozwalają czuć się bezpiecznie. Trzeba tylko nauczyć się kontrolować swoje wydatki i umiejętnie zarządzać domowym budżetem.

Najważniejsze jest nastawienie

Bardzo ważne w nauce oszczędzania jest odpowiednie nastawienie. Określenie celu i adekwatne dążenie do jego osiągnięcia to ogromna zaleta i dobry początek drogi do oszczędzania. Wystarczy pozbyć się złych nawyków, wydawać mniej na zbędne rzeczy i być przy tym systematycznym, by móc zacząć przygodę z oszczędzaniem. Taki cel to dobra motywacja.

Najlepiej zacząć od niewielkich kwot

Na początek warto zastanowić się i przeliczyć, na co i ile w miesiącu wydajemy. Może się okazać, że nadwyrężamy domowy budżetem zbędnymi zakupami, wyjściami na miasto, zbyt wiele płacimy za energię, ogrzewanie czy wodę. Nad tym można i warto zapanować. Wystarczy zmienić przyzwyczajenia i zamiast pełnej wanny wody i relaksującej kąpieli wziąć prysznic, wyłączać sprzęty z których nie korzystamy z kontaktu, czy przykręcać grzejniki, gdy nie będzie nas w domu – sposobów jest sporo. Warto zrobić porządek szafie, na strychu czy w piwnicy i wyprzedać na aukcjach internetowych to, z czego nie korzystamy. Raz na jakiś czas zamiast wyjścia do restauracji i kina można zaprosić znajomych do domu na wspólny seans przy dobrym jedzeniu przygotowanym samodzielnie. Tak zdobyte pieniądze można zainwestować, albo odłożyć w banku, na lokacie czy innym produkcie oszczędnościowym (sprawdź tutaj najlepsze konta oszczędnościowe). Warto podpytać o rozwiązanie adekwatne do naszych możliwości – doradca znajdzie taki produkt, z którego zyskamy jak najwięcej w określonym czasie i na dogodnych dla nas warunkach.

Takie małe kroki pozwolą w niedługim czasie osiągnąć cel, jaki sobie nakreśliliśmy na początku. Nabyte umiejętności i nawyki warto wykorzystywać w dalszych etapach oszczędzania, a cele wówczas będą mogły być poważniejsze.