Inwestowanie

Negocjacje w przypadku lokaty – wykorzystaj przelew

Mimo niskiego oprocentowania oferowanego przez banki w Polsce lokaty cieszą się stale popularnością wśród Tych, którzy chcą oszczędzać i pomnażać wolne środki bezpiecznie. Niewiele z tych osób wie, że istnieje skuteczna metodą podwyższenia oferowanego dla innych oprocentowania w ramach tzw. lokaty negocjowanej. Na czym ona polega?

Krótko mówiąc na negocjowaniu oprocentowania lokaty. To, ile uda się podwyższyć stopę odsetek zależy od naszych argumentów i umiejętności negocjacyjnych. Standardowe depozyty zależne są od sytuacji na rynku, stóp procentowych, których wzrost raczej prędko nie nadejdzie, mimo iż WIBOR i WIBID od jakiegoś czasu pozostają na niezmienionym poziomie. Dlatego warto, zwłaszcza przy większych kwotach, spróbować powalczyć o wyższe oprocentowanie lokaty.

Najczęściej staramy się porozumieć z bankiem osobiście. Jako pierwsi udajemy się do oddziału i próbujemy rozmawiać na temat naszych oszczędności. Zwykle decydentem nie jest kierownik placówki, a przełożony regionalny. Zatem na decyzje przyjdzie nam poczekać 1-2 dni, a czasem i dłużej. Prośba powinna być podpartą argumentami i wytłumaczeniem, dlaczego to właśnie dla nas bank powinien podnieść oprocentowanie lokaty (sprawdź aktualne oprocentowanie lokat bankowych) i potraktować nas inaczej, niż innych klientów. Bywa to trudne.

Inna opcja, całkiem skuteczna, jest sprytne obracanie środkami zdeponowanymi na rachunku bieżącym. Wystarczy przelać je na inne konto, w innym banku, by doradca zainteresował się tym posunięciem i skontaktował się z nami. Wtedy jesteśmy w lepszym położeniu, niż w przypadku opisanym powyżej – to bank się z nami kontaktuje, jemu zależy i bank namawia nas do ponownej wpłaty tej kwoty. Konsultant w trakcie rozmowy pewnie przedstawi propozycję nie do odrzucenia – wpływ wypłaconej kwoty i depozyt na wyższy procent, niż pozostali klienci. Warto nieco zwlekać z decyzją, by wymóc wyższe odsetki depozytu. Bank chętniej będzie z nami negocjował w zamian za obietnicę depozytu tejże kwoty na lokacie. Rzecz jasna propozycja konsultanta dotyczyć może także kwoty wyższej, niż ta z wykonanego przelewu wychodzącego do innego banku. Jeśli będziemy zadowoleni z propozycji banku lokata zarobi dzięki takiemu trikowi więcej, niż innych klientów banku deponujących tą samą, czy zbliżoną kwotę na tej samej lokacie.

Banki dla swoich klientów często przygotowują także specjalne oferty, w takich negocjacjach można wykorzystać aktualna promocję innych produktów depozytowych – może uda się ugrać jeszcze więcej?