Artykuły

Jak tanio wypłacać pieniądze za granicą?

Obecnie podróżujemy coraz częściej, za granicę latamy nie tylko na wakacje, ale również w celach biznesowych. Jeżeli w czasie podróży korzystamy z karty płatniczej i nie kontrolujemy wydatków, po powrocie do Polski, możemy mocno się zdziwić sprawdzając stan konta. Jak uniknąć takich niemiłych niespodzianek?

Niestety niewiele osób nie sprawdza, ile kosztuje posługiwanie się kartą w danym kraju, a warto to robić. Zwracajmy uwagę szczególnie na to, ile wyniesie nas wypłata gotówki z bankomatów. Posiadając kartę inną niż VISA (sprawdź promocje kart kredytowych VISA) niestety musimy liczyć się z podwójnym przewalutowaniem i to zarówno z przypadku wypłaty z bankomatów, jak i transakcji bezgotówkowych. Jeżeli wypłacamy Euro lub dolary, nie musimy obawiać się dużych obciążeń finansowych, problem może pojawić się, gdy będziemy chcieli na przykład wypłacić jeny. Takie transakcje przebiegają w ten sposób, że złotówki i tak najpierw przeliczane są na dolary lub euro, a dopiero później na walutę, którą chcemy wypłacić. Takie podwójne przewalutowanie będzie nas sporo kosztować i z tego, należy zdawać sobie sprawę. Bardziej opłacalna może okazać się wymiana złotówek na walutę, której będziemy używać. Szukając niedrogich rozwiązań, warto zdecydować się na wymianę waluty w kantorze internetowym, który będzie tańszy od stacjonarnego.

Wysokość prowizji za przewalutowanie

Chociaż posiadacze kart Visa teoretycznie powinni zapłacić najmniej na użytkowanie karty za granicą, niestety należy wziąć pod uwagę opłaty dodatkowe. Chociaż koszty za podwójne przewalutowanie zostały zniesione, to jesteśmy zobowiązani do uiszczenia prowizji za przewalutowanie, przeważnie wynosi ona 3% kwoty transakcji.

Prowizja od wypłaty gotówkowej

Kolejne opłaty, które mogą nas niemiło zaskoczyć, to prowizje z racji wypłat z zagranicznych bankomatów. Niektóre banki oferują wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie dlatego, jeżeli dużo podróżujemy warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Opłaty za wypłatę z bankomatów nienależących do naszego banku to koszt około 4% wartości pobieranej kwoty.