Inwestowanie

Jak korzystać z wpłatomatów?

Każde udogodnienia wprowadzane przez banki są doceniane przez klientów. Chyba każdy korzysta z bankowości internetowej, płatności bezgotówkowych czy wypłat bankomatów. Niestety wpłatomaty, które także pojawiają się na rynku nie cieszą się aż taką popularnością, a to przecież mega wygodne rozwiązanie.

Czym są wpłatomaty?

Oficjalna nazwa to maszyny depozytowe. Kształtem i wyglądem przypominają bankomaty, dodatkowo wyposażone są w podajnik z czytnikiem kart i podajnik na banknoty. Wpłatomaty służą do wpłacania pieniędzy na konto. Niektóre banki umożliwiają za pośrednictwem wpłatomatu na dokonywanie płatności np. rat kredytu. Coraz częściej łączy się bankomaty z wpłatomatami w jednym urządzeniu.
Obsługa tego typu urządzeń jest bardzo prosta. Należy jednak się do transakcji przygotować. Po pierwsze przeliczyć gotówkę przed rozpoczęciem procesu (ustawienia czasowe mogą uniemożliwić wykonanie niektórych czasochłonnych czynności w trakcie operacji). Banknoty powinny być wyprostowane, luźne (tzn. nie spinamy ich gumką czy spinaczem) – innych wpłatomat nie przyjmie. Na konkretnym urządzeniu należy sprawdzić jakie nominały i jaka ilość maszyna przyjmuje w ramach jednej operacji. To ważne, by plik pieniędzy nie zaciął się w szczelinie wpłatomatu. Istotne jest zwrócenie uwagi w jakiej pozycji banknoty należy umieszczać w podajniku. Po takich przygotowaniach można zacząć działania.

Jak wpłacać pieniądze w maszynie?

Należy użyć karty płatniczej i podać jej PIN, przy urządzeniu łączonym z bankomatem należy wybrać opcję wpłatomatu. Wybrane urządzenia wymagają podania kwoty wpłaty. Kolejny krok to wsunięcie banknotów do podajnika wpłatomatu, gdzie nastąpi przeliczenie. Jeśli wyświetlona na ekranie kwota jest zgodna należy zatwierdzić transakcję, odebrać kartę i wydruk potwierdzenia.
Jak widać obsługa wpłatomatu to nic trudnego. Zatem po co stać w kolejkach, jeśli pieniądze można wpłacić o każdej porze dnia i nocy? Pierwszy raz zdaje się być najtrudniejszy. Ale w dobie postępu warto spróbować by poznać zalety takich rozwiązań. Więcej przydatnych informacji na temat wpłatomatów znaleźć można na stronie finansiero.pl.