Artykuły

Jak dokonywać płatności przez internet?

W dobie Internetu płatności online to codzienność. Większość z nas w taki sposób płaci rachunki, za zakupy. Czy w tym celu można tylko wykorzystywać przelew zlecony w ramach bankowości elektronicznej? Już nie. Dla ułatwienia transakcji internetowych dzięki nowej technologii udostępnionych jest kilka innych sposobów takich płatności. Należności można regulować przy użyciu karty płatniczej, Blik, PeoPay, Pay-by-link czy korzystając z e-portfela MasterPass.

Aby dokonać płatności przelewem konieczne jest logowanie do aplikacji, wypełnić dane przelewu i potwierdzić zwykle transakcję kodem weryfikacyjnym. Wiele banków upraszcza taką procedurę, aczkolwiek nadal jest ona czasochłonna. Decydując się na płatność kartą płatniczą nie ma potrzeby logowania – wystarczy podać dane identyfikacyjne właściciela karty (imię, nazwisko) i dane z karty. Głównie numer karty, kod CVV lub CVC oraz termin ważności karty. Wszystkie te informacje nadrukowane są na „plastiku”.

Internauci najczęściej wybierają płatność Pay-by link. Bezpośrednio ze strony sklepu następuje, po kliknięciu odpowiedniej ikony, przekierowanie do naszej bankowości online, gdzie wypełniony wszelkimi niezbędnymi danymi przelew jest gotowy do akceptacji i realizacji po weryfikacji kodem lub sms-em uwierzytelniającym z banku. Po zatwierdzeniu możemy wrócić na stronę sklepu.

Blik to kolejna możliwa forma płatności za zakupy. Po wybraniu Blik konieczny będzie do wpisania sześciocyfrowy kod, udostępniony w aplikacji mobilnej banku. Nie wszystkie jednak banki udsotepniają tę metodę płatności. Dzisiaj jest to w użyciu dla klientów BZ WBK, ING, mBanku, PKO BP, Alior, Millenium i Getin Banku (placówki udostępnione przez Krediteo.pl).

PeoPay, czyli alternatywa wyżej opisanego Blika, udostępniana jest przez bank PEKAO SA. Dzięki zeskanowaniu kodu QR wyświetlonego na ekranie i akceptacji płatności w aplikacji pekao24 zlecenie będzie zrealizowane.

E-portfel MasterPass to usługa dostępna dla posiadaczy rachunków w banku BGŻ BNP, BZWBK i Raiffeisen Polbanku. Portfel umożliwia podpięcie karty MasterCard, więc de facto płatności dokonujemy kartą, z tym że bez konieczności własnoręcznego przepisywania danych z karty do przelewu.

Wszystkie powyższe rozwiązania pozwalają zdecydowanie oszczędzić czas. Należy jednak stale kontrolować płatności dokonywane w takiej formie by panować nad wydatkami.