Artykuły

Anulowanie przelewu w PKO BP

Polecenie przelewu polega na zleceniu, na wniosek posiadacza rachunku, przelewu wskazanej kwoty na wybrany rachunek odbiorcy. Realizuje je każdy funkcjonujący w kraju i zagranica bank, bo taka forma płatności nie tylko pozwala klientom oszczędzić czas, ale i przyspieszyć transakcje. Przelew można realizować w każdym miejscu, o dowolnej porze

W Polsce przelewy obsługiwane są w systemie oparty na transmisji danych KIR – Elixir. Obowiązują trzy sesje przesyłania informacji o przelewach wychodzących i przychodzących. Godziny mogą być różne w każdym banku. W interesującym nas banku PKO BP przelewy przychodzące realizowane są w sesjach o godzinie 11:30, 15:10 i 17:30. Przelewy wychodzące natomiast o godzinie 8:00, 11:45 i 14:30.

Przy wypełnianiu pozycji przelewu często popełniane są błędy. Głównie dotyczą nieprawidłowego numeru rachunku docelowego (tutaj sprawdzisz popularne rachunki bankowe w promocji) Do niedawna przelewy weryfikowane były także po innych danych (właściciela rachunku, adresie). Dzisiaj głównym kryterium jest numer konta bankowego. Co zrobić, gdy odkryjemy błąd?

Jeśli wpisany numer rachunku nie istnieje problem rozwiąże się właściwie sam – automat zwróci wirtualne pieniądze do nadawcy. Jeśli jednak wpiszemy rachunek istniejący, a nie ten na których chcemy przelać środki powstaje problem, z którym jednak też w porę da się uporać. Jeśli zdążymy przed transmisją przelewów wychodzących i wycofamy mylny przelew w oddziale banku, online czy call center transakcja zostanie anulowana. Jeśli jednak środki wyjdą z banku nie będzie to możliwe Wówczas tylko pomoc banku będzie właściwą opcją. Oczywiście można liczyć na uczciwość osoby, do której przelew dotrze, oraz zwrot środków ale jednak warto złożyć stosowny wniosek w banku (nie jest to reklamacja). Taka pomoc jednak kosztuje. W banku PKO BP nawet 120 zł. Dotyczy to także wpłaty w błędnej wysokości (chyba, że środki na rachunku są niewystarczające i przelew zostanie odrzucony).

Przed potwierdzeniem danych przelewu lepiej więc jeszcze raz sprawdzić wszelkie dane, gównie kwotę i numer rachunku docelowego by uniknąć kosztów, stresu i straty czasu na wyjaśnienie błędnych posunięć.