Artykuły

3 zasady bezpiecznej obsługi konta internetowego

Niestety dochodzi do coraz częstszych kradzieży danych użytkowników bankowości elektronicznej. To, dlatego warto poznać 3 zasady, które pomogą nam uniknąć kradzieży. Nie trzeba być ekspertem, aby rozpoznać, że ktoś usiłuje wyłudzić od nas poufne dane, ostrożności nigdy za wiele.

Phishing

Phishing to jeden z popularniejszych sposobów kradzieży danych do kont bankowości elektronicznej. To nic innego jak nieuczciwe pozyskiwanie haseł poprzez tworzenie podrobionych stron banków, na które logują się użytkownicy. Osoba nieświadoma tego, że strona internetowa banku jest spreparowana, loguje się na swoje konto, w ten sposób złodzieje otrzymują hasła i loginy, dzięki którym mogą zalogować się na prawdziwe konto i wyczyścić je z pieniędzy. Zazwyczaj link z adresem fałszywej strony rozsyłany jest mailowo. W treści wiadomości można znaleźć prośbę o potwierdzenie swojej tożsamości poprzez zalogowanie się do systemu. Pamiętajmy, aby nigdy nie klikać w linki wysyłane mailem i nie logować się za ich pośrednictwem na konto bankowe.

Wirusy w załącznikach

Innym dosyć popularnym sposobem kradzieży haseł do kont bankowych (tutaj sprawdzisz najnowsze konta bankowe) jest instalacja wirusów, które mają na celu wychwycenie haseł wpisywanych za pomocą klawiatury. Tego typu wirusy najczęściej są rozsyłane w formie załączników w wiadomościach mailowych dlatego, jeśli otrzymamy podejrzaną wiadomość i prośbą o zapoznanie się z załącznikiem, nie należy go pobierać, banki nigdy nie wysyłają tego typu wiadomości. Najlepiej zainstalować program antywirusowy, który będzie neutralizował tego typu zagrożenia.

Podmienianie numerów kont bankowych

Niektóre z wirusów komputerowych podmieniają numery kont, na które wysyłamy pieniądze, tak naprawdę bardzo trudno wychwycić takie działania. Pamiętajmy, aby przed potwierdzeniem przelewu dokładnie sprawdzić numer konta, na który chcemy wysłać gotówkę. Sprawdzenie czy numer konta w formularzu przelewu zgadza się z tym, który bank przysłał nam w wiadomości sms nie zajmuje dużo czasu, a może uchronić nas przed kradzieżą.